Make your own free website on Tripod.com
Starr's Mill - Panther Debate Team
2002-2003 Season Results
Home | The Brag Sheet | 2006-2007 Season Results | Panther Debate Schedule | Parent Information | Extemp and OO | Public Forum Debate | Lincoln Douglas Debate

 
Starr's Mill High School 2002-2003 Season Results

Benjamin E. Mays High School - September 7, 2002
Brie Stanley - 2nd Place Lincoln-Douglas Debate
David Ballard - 4th Place Lincoln-Douglas Debate
Brie Stanley - 2nd Place LD Speaker
 
Wake Forest University: National Earlybird - September 13-15, 2002
David Ballard - Octofinalist (12th) - Lincoln-Douglas Debate
David Ballard - 1st Speaker - Lincoln-Douglas Debate
 
Northside High School - September 20-21, 2002
Julia Wilson - 3rd Place - Extemp
Josh Thomas - 6th Place - Extemp
Ian Davison - 9th Place - Extemp
Andrea Zonneveld - 3rd Place - Oratory
Ninette Cheng - 4th Place - Oratory
Amanda Petersson - 7th Place - Oratory
David Ballard - 1st Place - Lincoln-Douglas Debate
Brie Stanley - 3rd Place - Lincoln-Douglas Debate
Gyawu Mahama - 4th Place - Lincoln-Douglas Debate
David Ballard - 1st Speaker - Lincoln-Douglas Debate
Brie Stanley - 2nd Speaker - Lincoln-Douglas Debate
April Botella - 4th Speaker - Lincoln-Douglas Debate
 
Brookwood High School - September 27-28, 2002
Andrea Zonneveld - 2nd Place - Original Oratory
Ninette Cheng - 5th Place - Original Oratory
Julia Wilson - 5th Place - Extemp
Josh Thomas - 7th Place - Extemp
Gyawu Mahama - 11th Place - Lincoln-Douglas Debate
Brie Stanley - 12th Speaker - Lincoln-Douglas Debate
Jamie Shanahan / Justin Rivard - Octofinalists - Policy Debate
 
Sandra W. Silvers Classic - October 18-19, 2002
***Sandra W. Silvers Sweepstakes Champions***
Gyawu Mahama - Finalist  (2nd Place) - Lincoln Douglas Debate
Brie Stanley - Semifinalist (3rd Place) - Lincoln Douglas Debate
Brie Stanley - 1st Place Speaker - Lincoln Douglas Debate
Jack Conard - Quarterfinalist - Lincoln Douglas Debate
David Ballard - Quarterfinalist - Lincoln Douglas Debate
David Ballard - 5th Place Speaker - Lincoln Douglas Debate
Julia Wilson - 2nd Place - Extemporaneous Speaking
Josh Thomas - 3rd Place - Extemporaneous Speaking
Ian Davison - 4th Place - Extemporaneous Speaking
Vanessa Larrick - 5th Place - Extemporaneous Speaking
Andrea Zonneveld - 2nd Place - Original Oratory
Ninette Cheng - 4th Place - Original Oratory
 
Peach State Classic - November 15-16, 2002
***Mr. Bennett - Peach Fuzz Coaches Award - Outstanding New Coach***
Julia Wilson - 2nd Place - Extemporaneous Speaking
Josh Thomas - 4th Place - Extemporaneous Speaking
Ian Davison - 5th Place - Extemporaneous Speaking
Vanessa Larrick - Semifinalist - Extemporaneous Speaking
Ninette Cheng - 4th Place - Original Oratory
Andrea Zonneveld - Semifinalist - Original Oratory
Gyawu Mahama - 3rd Place - Impromptu
Julia Wilson - Semifinalist - Impromptu
Andrea Zonneveld - Semifinalist - Impromptu
Brie Stanley - Semifinalist - Impromptu
Gyawu Mahama - Quarterfinalist (4th) - Varsity Lincoln-Douglas Debate
Gyawu Mahama - 7th Speaker - Varsity Lincoln-Douglas Debate
Brie Stanley - 8th Speaker - Varsity Lincoln-Douglas Debate
David Ballard - 10th Speaker - Varsity Lincoln Douglas Debate
Meg Beyers - Quarterfinalist (5th) - Novice Lincoln-Douglas Debate
Rachel Cobb - Quarterfinalist - Novice Lincoln-Douglas Debate
Rachel Cobb - 2nd Speaker - Novice Lincoln-Douglas Debate
Jack Conard - 8th Speaker - Novice Lincoln-Douglas Debate
 
Fayette County High School - November 23, 2002
Gyawu Mahama - 1st Place - Lincoln Douglas Debate
David Ballard - 2nd Place - Lincoln Douglas Debate
Brie Stanley - 3rd Place - Lincoln Douglas Debate
April Botella - 5th Place - Lincoln Douglas Debate
Rachel Cobb - 6th Place - Lincoln Douglas Debate
Jade Valdes - 7th Place - Lincoln Douglas Debate
Julia Wilson - 5th Place - Impromptu Speaking
Andrea Zonneveld - 1st Place - Oringinal Oratory
Ninette Cheng - 2nd Place - Original Oratory
Julia Wilson - 2nd Place - Extemporaneous Speaking
Joseph Chadoin - 3rd Place - Extemporaneous Speaking 
 
Thomas County Central - December 6-7, 2002
***Sweepsstakes Trophy for the Most Outstanding School***
Jamie Shanahan / Justin Rivard  - 1st Place - Controversy Debate (6-0)
Julia Wilson - 1st Place - Extemporaneous Speaking
Josh Thomas - 2nd Place - Extemporaneous Speaking
Vanessa Larrick - 3rd Place - Extemporaneous Speaking
Joe Chaudoin - 4th Place - Extemporaneous Speaking
Andrea Zonneveld - 1st Place - Original Oratory
Ninette Cheng - 2nd Place - Original Oratory
Julia Wilson - Outstanding Presiding Officer - Student Congress
David Ballard - 1st Place - Varsity Lincoln Douglas Debate
Jade Valdes - 2nd Place - Novice Lincoln Douglas Debate
Gyawu Mahama - Semifinalist - Varsity Lincoln Douglas Debate
Jack Conard - Semifinalist - Novice Lincoln Douglas Debate
 
Isidore Newman - New Orleans, LA - December 13-15, 2002
Josh Thomas - Semifinalist - Senior Extemporaneous Speaking
David Ballard - 5th Place - Senior Extemporaneous Speaking
Brie Stanley - Quarterfinalist (8/112) - Lincoln Douglas Debate
 
Milton High School - January 17-18, 2003
***Closed Out Lincoln-Douglas in the Semifinal Rounds***
Ninette Cheng - 5th Place - Original Oratory
Ian Davisson - 4th Place - Extemporaneous Speaking
Josh Thomas - 3rd Place - Extemporaneous Speaking
David Ballard - Tied for First Place - Lincoln-Douglas Debate
Gyawu Mahama - Tied for First Place - Lincoln-Douglas Debate
Brie Stanley - Tied for First Place - Lincoln-Douglas Debate
(Tie to be broken at Practice on Thursday)
 
Georgia Southern Model United Nations Conference
February 13-15, 2003
David Ballard - Outstanding Delegate - General Assembly
David Ballard / Ninette Cheng - Distinguished Delegation - GA
Rachel Cobb / Ian Davison - Distinguished Delegation - GA
Brie Stanley / Josh Thomas - Distinguished Delegation - GA
Gyawu Mahama / Jack Conard - Distinguished Delegation - GA
Julia Wilson / Meg Beyer - Distinguished Delegation - GA
Vanessa Larrick / Jade Valdes - Honorable Mention Delegation - GA
Jamie Shanahan / Justin Rivard - Honorable Mention - GA
Joseph Chaudoin - Honorable Mention - OIC
 
National Forensic League District Tournament - Febuary 21-22, 2003
***Closed Out LD in the Semifinal Round***
Ninette Cheng - National Qualifier - Original Oratory
Gyawu Mahama - National Qualifier - Original Oratory
Jade Valdes - 1st Alternate - Original Oratory
Julia Wilson - National Qualifier - International Extemp.
Meg Beyer - 1st Alternate - International Extemp.
David Ballard - National Qualifier -  US Extemp.
Ian Davison - National Qualifier - US Extemp.
Brie Stanley - National Qualifier - Lincoln-Douglas Debate
David Ballard - National Qualifier - Lincoln-Douglas Debate
Jack Conard - 1st Alternate - Lincoln-Douglas Debate
 
GFCA Lincoln-Douglas State Tournament - March 7, 2003
Brie Stanley - State Runner Up - Lincoln-Douglas Debate
Meg Beyer - Semifinalist - Lincoln-Douglas Debate
David Ballard - Quarterfinalist - Lincoln-Douglas Debate
Gyawu Mahama - Quarterfinalist - Lincoln-Douglas Debate
 
GHSA Region 4-AAAAA Literary Competition - March 14, 2003
David Ballard - State Qualifier - Extemporaneous Speaking
Julia Wilson - State Qualifier - Extemporaneous Speaking
Craig DeLorenzo - State Qualifier - Dramatic Interpretation
Carlee Baker - State Qualifier - Dramatic Interpretation
Tracie Welch - State Qualifer - Spelling
Gyawu Mahama - Region Team - Spelling
Kaitlin Clarke - State Qualifier - Essay
Ian Davison - Region Team - Essay
 
GHSA State Literary Tournament - March 21, 2003
*** Third Place Overall in State - Starr's Mill High School***
Julia Wilson - State Champion - Extemporaneous Speaking
David Ballard - 3rd Place - Extemporaneous Speaking
Tracy Welch - 4th Place - Spelling
Craig Delorenzo - 3rd Place - Dramatic Interpretation
Carlee Baker - 4th Place - Dramatic Interpretation
 
NFL District Student Congress - March 27-28, 2003
Rachel Cobb - National Qualifier - House of Representatives
Meg Beyer - National Qualifier - House of Representatives
Josh Thomas - 1st Alternate - Senate
Rachel Cobb - Outstanding Presiding Officer - House of Representatives
 
 
TOTALS FOR 2002-2003
1st Place Wins: 24
Top Five Wins: 87
Close Outs: 2
Sweepsstakes: 2
GHSA State Qualifiers: 6
GHSA State Championships: 1
National Qualifiers: 9
 

Panther Debate (c) Sean Bennett